середа, 26 лютого 2014 р.

Повторення й узагальнення вивченого про займенник

Тема. Повторення й узагальнення вивченого про займенник
Мета: повторити й узагальнити вивчене про займенник; удосконалювати навички правопису займенників; розвивати вміння впізнавати в реченнях займенники, визначати їх особу, число, відмінки;виховувати працелюбність, бажання допомогти один одному; прагнення співпраці з іншими учнями, вміння висловлювати власну думку, поважати думки інших.
Хід уроку:
І. Організація класу
Закінчилася перерва,
Продзвенів чаклун – дзвінок
А тепер усі швиденько
Налаштуймось на урок.
Починаймо працювати,
Ви ж у мене молодці,
Мови рідної знавці.
ІІ. Психологічний тренінг
«Вилучи зайве» язавонийтимевиннитик
  • Які слова ви вилучили? Яке слово залишилося?
  • Я прошу Вас у моєму твердженні змінити перше слово на займенник «МИ»
ВЧИТЕЛЬ
УЧНІ
Ви - найкращі
Ви - активні
Ви - розумні
Ви – ерудовані
Ви – винахідливі
Я люблю Вас!
Ми - найкращі
Ми - активні
Ми - розумні
Ми – ерудовані
Ми – винахідливі
Ми любимо Вас!
  • Побажайте один одному успіхів на уроці, потисніть руку товаришеві.
ІІІ. Повторення та узагальнення знань.
1.     Повідомлення теми й мети уроку.
  • Сьогодні ми здійснимо подорож до знайомої вам частини мови. Шлях буде довгим, але у дорозі ми будемо допомагати один одному. Бо девіз нашого уроку такий: «Якщо дружить увесь клас – успіх буде повсякчас».
  • А мандруватимемо ми на веселому поїзді.
2.     Станція « Домашня»
  • До якої частини мови ми здійснимо подорож допоможе вам дати відповідь загадка: ( слайд)
Є добрий друг в іменника,
Числівника й прикметника.
Як звуть його – секрет,
Така ось арифметика.
Як втомляться іменники
У реченнях стояти,
До себе звуть їх
Від втоми рятувати. (ЗАЙМЕННИКИ)
  • Що це за частина мови?
  • А що допомогло вам визначити, що це саме займенник? Які істотні ознаки?
  • А чому займенник має таку назву?
  • Сьогодні на уроці узагальнемо наші знання про займенник. Ми повинні на уроці повторити, що ми вже заємо і вміємо:
Знати 

Вміти 
Ознаки

Особи

Число

Відмінки

Особливості правопису 

Вилучати

Змінювати

Пояснювати

Доводити

Узагальнювати 

Вправа «Карусель»
  • Давайте з’ясуємо, що ви вже знаєте про займенник.
1.     Що таке займенник?
2.     На які питання відповідає? 
3.     Яким членом речення може бути?
4.     Для чого потрібен в мові?
3.     Станція « Каліграфічна» ( слайд)
МММ Ммм ммм люб имо рід ідн олу шко
Ми любимо рідну школу.
  • Визначте основу цього речення.
  • Назвіть частини мови. 
Оцініть свою роботу: 1 б. – за каліграфію,
                                          1 б. – за правильність визначення частин мови.
4.      Станція « Загадкова» (слайд) 
– Відгадайте мою загадку.
     Я перша квіточка весни.
     У мене очі голубі.
     (Пролісок)
     – Запишіть її каліграфічно.
     – Якими словами описано пролісок?
     – Якими словами було замінено слово пролісок? (Я, у мене).
– До якої частини мови вони належать?
– Поясніть роль займенників у реченні.
Висновок: займенник може виступати головним і другорядним членом речення. (Проговоріть в парах)
Фізкультхвилинка
Гра « Чий будиночок?» ( слайд) 
  • Яка сім’я живе в цьому будиночку?
  • Чому ви так саме думаєте?
  • На що вказують займенники?
  • Назвіть їх.
Отже, особові займенники … (хорове промовляння)
5.     Станція « Казкова» 
  • А зараз з одним із цих займенників складіть речення казкового змісту. А всі інші і наші гості спробують відгадати казку та казкового героя про кого або про що йдеться.
( Діти складають речення)

Робота в парах
Емоційний настрій: вказівним і середнім пальцем «підійдіть» по руці сусіда до плеча, доторкніться і скажіть: « Не хвилюйся! Я тобі допоможу!»
Усе для перевірки знань - Що займенник, ти це знаєш,
Парад завдань і запитань! А чи особу відгадаєш?
Виписати:
І стовпчику шукаєте тільки займенники І особи, (нам)
ІІ стовпчику - ІІ особи ( тобі)
ІІІ стовпчику – ІІІ особи. (з ними)
- Яка особливість відмінювання особових займенників?
Висновок: особові займенники при відмінюванні змінюють основу слова.
  • Чим відрізняється займенник з ІІІ стовпчика від займенників з І і ІІ стовпчиків? 
  • Як пишуться прийменник з займенником? 
Диктант – мовчанка
  • Я буду показувати вам картки, а ви записуйте займенники.
  • ІІ особа однини
  • ІІІ особа однина ж.р.
  • І особа мн.
  • Прийшов до (він)
  • Згадувати (я)
  • Спілкувати з (ми)
Перевірка диктанту:
Ти, вона, ми, прийшов до нього, згадувати мене, спілкувати зі мною.
Оцініть себе: правильно записано 6 займенників – 2 б.,
                                                         3 займенники – 1 б. 


Редагування речень.
     – Дуже часто учні неправильно вживають займенники в мовленні.
     – Тому нам треба навчитися правильно вживати займенники.
     Виправте помилки в реченнях:
  1) Я попросив товариша принести свою книжку.
  2) Бабуся попросила онука купити собі ліки.
  3) У її не було сил стримати веселий сміх.
  4) У його були великі сині очі.
Правильні відповіді: 
  1) Я попросив товариша принести мені книжку.
  2) Бабуся попросила онука купити їй ліки.
  3) У неї не було сил стримати веселий сміх.
  4) У нього були великі сині очі.

Самостійна робота. 
Самостійно записати останнє речення.
     – Поясніть правопис займенників у останньому реченні. (У займенниках 3-ї особи, які вживаються з прийменником, на початку слова пишеться буква «н»).
- А в якому випадку у займенника третьої особи завжди стоїть буква «н» ? 6. Станція « Спортивна» діти під музику виконують вправи веселих звірят (презентація)
7. Станція « Всезнайок»
Спишіть текст, замінивши займенники І особи однини на займенники ІІІ особи однини: хлопчики – Ч.р., дівчата – Ж.р.
Оцініть роботу: за повністю правильну роботу – 2 б. 

 8. Станція « Дружна» ( слайд)
Робота в групах( завдання на картках)
  • В якій формі вжито займенник:

І команда

ІІ команда

ІІІ команда

Дай мені (І ос. Д.в.)

Несуть нам (І ос. Д.в.)

Вітаю вас (ІІ ос. З.в)

Дякую тобі (ІІ ос. Д.в.)

Летить над нами(І ос. О.в.)

Живе в ньому( ІІІ ос. М.в.)

Дружу з ним (ІІІ ос. О.в.)

Привіт від мене (І ос. Р.в.)

Приніс вам (ІІ ос. Д.в .)

Весело з тобою (ІІ ос. О.в)

Дарую їй (ІІІ ос. Д.в.)

Цвіте на ній (ІІІ ос. М.в.)

- За чим змінюються особові займенники?
9. Станція « Творча»
Робота над текстом
     – За загальними ознаками відгадайте, про кого йдеться в тексті.
     Ці великі красиві птахи із сніжно-білим оперенням здавна живуть біля житла людини. Вони дивують людей надзвичайною вірністю і довірливістю. З радістю зустрічають люди їх навесні, коли ті повертаються до старих гнізд. Влаштовують їм спеціальні пристрої на дахах, деревах, щоб птахи оселялися тут. З любов’ю до них складають казки, легенди, пісні. (Це лелеки).
     – Зараз я пропоную вам записати невеличкий текст, в якому потрібно вставити слова. 
  • Яке слово буде першим у тексті? (Лелека). 
  • Чому? (Бо текст не можна починати із займенника). 
  • Якого роду іменник лелека? Чому? 
         – Запишіть текст, вставте потрібні слова.
         – Які слова вставили? (Лелека, він, його, птах).
         – До яких частин мови вони належать? Чому?
         – Для чого використовуються займенники в тексті?

    Оцініть свою роботу: за правильно виконану роботу – 2 б. 
Контрольний тест
     – Сьогодні ми закінчуємо вивчати тему "Займенник”. Щоб підбити підсумок вивченої теми, пропоную вам тест.
  1) Займенник є:
     а) назвою предмета;
     б) назвою ознаки предмета;
     в) указує на предмет (особу), але не називає його (її).
  2) В якому рядку записані тільки особові займенники?
     а) один, я, ви, вона, мій;
     б) я, ти, він, вона, воно, ми, ви, вони;
     в) він, птах, йому, п’ятий.
  3) У реченні займенники можуть бути:
     а) підметом або присудком;
     б) підметом або другорядним членом речення;
     в) присудком або другорядним членом речення.
  4) Скільки займенників вжито в реченні:
     Хай робота тебе боїться, а не ти її.
    а) 2; б) 4; в) 3.
1-в; 2-б; 3-б; 4-в.

   Перевірте себе й оцініть: за кожну правильну відповідь – 0,5 б. За весь тест – 2 б.

ІV. Підсумок уроку

11. Станція « Підсумкова»
– Давайте узагальнимо, наші знання про займенник. Чи все ми з вами згадали?
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
  • І ВАРІАНТ – ВПРАВА 74 ( 1 )

ІІ ВАРІАНТ – ВПРАВА 74 ( 2 )
  • Для тих хто бажає “12” балів
Пригадати, що ви читали про лелек на уроках читання, природознавства. Продовжити написання твору вдома.
– Підрахуйте кількість балів, які ви одержали на уроці. Оцінювання.

У вас є можливість заробити додаткові бали, якщо ви виявите кмітливість і дасте правильні відповіді: 
  • Які два займенники псують дороги? (ями)
  • Що треба зробити з руками, щоб утворилися три особові займенники? (ви-ми-ти)
  • Додавши до займенника І особи одну букву, перетворіть його на антонім до слова « війна». (Мир)
  • Я – спереду, я – вкінці, а посередині назва породи коня ( маленького). Разом буде назва країни. ( Я – поні –я)
  • Хто швидше назве займенники з двома буквами е ? (Мене, тебе)
  • Яке жіноче ім’я складається з тридцяти займенників? (Зоя)
  • Назвіть займенники, в яких пишеться «ьо».
  • Назвіть займенники, в яких пишеться «йо» (його, йому). Складіть речення.
«ДЯКУЮ ВАМ ЗА УРОК!»

Немає коментарів:

Дописати коментар