вівторок, 25 лютого 2014 р.

Тема. Займенники першої особи однини і множини. Написання займенників із прийменниками.

Тема. Займенники першої особи однини і множини. Написання займенників із прийменниками.
Мета: вдосконалювати вміння учнів виділяти займенники з тексту та визначати їх особу та число; розвивати зв’язне мовлення, пізнавальний інтерес, навички правильного письма; виховувати бережне відношення до водних багатств.
Хід уроку
І. Організація класу
Дзвоник всім нам дав наказ –
До роботи швидше в клас.
Попрацюємо старанно,
Щоб урок минув немарно.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1.  Гра "Цікава математика”.
Вогонь – огонь + дім – ім + адреса – дреса = вода.
-  Про що йтиметься на уроці? (Про воду).
-  Для чого вона людині?
2. Каліграфічна хвилинка.
Ввв вд вс ов ев водозбереження.
-  Які два слова сховались у цьому слові?
3.  Гра "Вилучи”.
З групи слів випиши спільнокореневі до слова вода.
Водичка, заводити, водій, водиченька, водиця, водойма, водити, водний, водосховище, підводний, безводний.

    4.Самостійна робота. (Тест)
1 варіант                                                          
1. Займенник вказує на:                                                          
а) число, кількість предметів  при лічбі;    
 б) на предмети, їх ознаки,кількість, але не називають їх;                                                                                    
2. Займенниками є слова:                             
а) дощ; б) другий; в) я; г) річковий.                                                                                     
3. Назви займенники другої особи  множини.
1в – 1б; 2в; 3 – ти, ви.            
  Фізкультхвилинка
 ІІІ. Вивчення нового:
- Сьогодні на уроці ми будемо вдосконалювати вміння вживати займенники у мовленні та правильно писати їх з іншими частинами мови. Але урок буде незвичний. Ми вирушимо у подорож з веселою краплинкою води.
-  Як потрапляє краплинка на землю?
1. Вибірковий диктант.
Випиши займенники першої особи однини.
Дощику, дощику,
Звари мені борщику,
А я тобі кашки,
Підем до Мелашки.
(Займенники: я, мене.)
 2.Робота за таблицею  «Відмінювання займенників першої особи однини і множини».
(З’ясовуємо відмінкові форми особового займенника я).

3. Гра " Вибери ”. Робота в групах.
З тексту ( слайд ) виписати займенники, визначити число і відмінок.
1 група – займенники 1 ос.
2 група – займенники 2 ос.
3 група – займенники 3 ос.
Зміст слайду:
- Я розкажу вам, діти, багато цікавого.
   Я пливла у річці Стир з мільйонами водних сестричок. Потім линула річкою Прип’ять і Дніпром у Чорне море. Я співала:
 - Люблю тебе, тату Стире…
 Усі звали мене невгамовною, але то вітер не давав мені ані хвилинки спокою. А я, маленька краплинка, тікала завжди від нього. Якось спересердя в літній день, коли я цього зовсім не сподівалася, він виплеснув мене на берег, на гарячий пісок. Я обернулась парою і полинула в небо.
        Коли раптово налітав вітер, я швидко падала на землю дощем і напувала її. Я не боялась потрапити і під землю. Там я рухалась, жила і знову виринула на світ веселим джерелом.
4.Взаємоперевірка ( слайд)
                   1 група                                                    2 група
             я – однина, Н. в.                                  вам – множина, Д. в.
          мене- однина, З. в.                                 тебе – однина, Р. в.
                                                3 група
                                            її – однина, Р. в.
                                           він – однина, Н. в.
                                       від нього – однина, Р. в.               

 5.Розвиток зв’язного мовлення
Показую малюнок із зображенням річки Стир.
  - Що ви можете розповісти про неї?
У далекому минулому це була повноводна і судноплавна річка. У ній водилось багато риби. До нас приїжджали купці із Голландії за товаром. Річка має подвійне дно – вири із підводними течіями, тому небезпечна для плавання. Водний басейн річки використовується для потреб Рівненської АЕС.
5. Гра "Коментатор. (За текстом вправи 46 учні з’ясовують подорож краплинки води і коментують вживання займенників).
6. Гра "Добери. Робота в парах.
Уявимо, що ми літаємо разом із краплинкою взимку.
-          На що перетвориться краплинка? (На сніг або лід.)
 Вставити в текст пропущені займенники, визначити їх число і відмінок.
… народилася в небесній високості. Весело … було кружляти в танку. Зі … гралися вітер і мороз. На … дивились тварини і люди.
7. Хвилинка бережливості.
Краплинка води вас застерігає, що прісної води у світі дуже мало. Ми п’ємо воду із артезіанських джерел села Бабка. Глибина свердловини від 100 до 150 метрів. Тому використовуйте її раціонально.
 - Складіть і запишіть спонукальне речення про використання води.
8. Творчий диктант.
- Як потрапляє краплинка води влітку на землю із хмаринки? (Випадає дощем.)
Ось краплинка впала на землю і побачила багато цікавого, але, на жаль, вона заплуталась в займенниках і розповідь у неї не вдалась. Давайте виправимо помилки.
Поставте займенники в потрібній формі.
Перед (я), за (ти), з (вона), під (ми), перед (він), від (ви), у (вони).
- Як пишуться займенники з прийменниками?
(Займенники з прийменниками завжди пишуться окремо.)
IV. Підсумок уроку:
- З ким ми подорожували?
- Чому навчила нас краплинка води?
V. Домашнє завдання:
Виконати вправу 51, вивчити відмінювання займенників першої особи та правило.

Немає коментарів:

Дописати коментар